0543 975 44 24
Sosyal Medya Hesaplarımız

B Tipi Kaçak Akım Röleleri

B Tipi Kaçak Akım Röleleri

Iskra B Tipi Kaçak Akım Röleleri, DC Kaçak Arıza Akımlarına ve 100 KHz’e kadar AC Kaçak Arıza Akımlarına karşı koruma sağlar.

Iskra B Tipi Kaçak Akım Röleleri, DC artık akımlarının meydana gelebileceği yerlerde, örneğin üç fazlı doğrultulmuş beslemelerin yanı sıra, güneş panelleri ve rüzgar jeneratörleri gibi mikro jeneratörler veya SSEG’ler (Küçük Ölçekli Elektrik Jeneratörleri) ile de kullanılır. IEC 62109-1, fotovoltaik sistemlerde kullanılan invertörler için, Tip A veya Tip AC RCD’ler uygun koruma sağlayamadığı için, sadece Tip B RCD’lerin kullanılması gerektiğini açıkça belirtir.

B Tipi RCD’lerin kullanımı son yıllarda artmıştır, çünkü her türlü Arıza Akımına karşı kapsamlı koruma sağlarlar.

B Tipi RCD’ler çok sayıda uygulamaya sahiptir ve elektrikli araç şarjı, fotovoltaik sistemler (güneş panelleri) , tüneller, nakliye ve DC akımının akış riskinin olduğu herhangi bir kurulum dahil olmak üzere birçok endüstriye uygundur. Bilinen tüm arıza akımları için bizi en güçlü korumaya sağlayan en ileri teknolojidir.

Standart B Tipi RCD, 1000 AC’ye kadar saf AC, rektifiye edilmiş AC, saf DC ve titreşimli DC’den oluşan artık akım arızalarını tespit ederB Tipi RCD’ler aşağıdaki standartları karşılamalıdır.IEC/EN 61008, IEC/EN 62423

Model Seçim Tablosu:

B Tipi Kaçak Akım Röleleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ?

Tesisatta kaçak akım arızalarına karşı koruyucu unsurlardan biri olan B tipi kaçak akım röleleri, işlevi itibariyle diğer tip rölelere benzer görevler görse de bazı özellikleri ile bunlardan ayrılmaktadır.

B Tipi Kaçak Akım Rölesi Nedir?
B Tipi kaçak akım rölesi; 100 KHz sınırına kadar olan AC kaçak akım arızaları ve aynı zamanda DC kaçak akım arızalarına karşı, tesisat ve tesisata bağlı olan unsurların korunmasını sağlayan elektrik malzemesidir.
Normal 3 fazla beslenen elektrik tesisatı ve bağlı unsurlarda koruma sağladığı gibi, rüzgâr jeneratörleri ve güneş panelleri gibi düzeneklerle elde edilen elektrik enerjisi üzerinde de koruma sağlamaktadır.
B Tipi Kaçak Akım Röleleri Ne İşe Yarar?
B tipi kaçak akım rölesinin temel görevi, tesisat hattı veya bağlı bulunan makine ve cihazların, kaçak akıma bağlı olarak oluşabilecek arızalara karşı koruma sağlar.
Sağladığı bu koruma sayesinde, makine, canlı ve tesisat sağlığı üzerinde ciddi faydaları bulunmaktadır.
B Tipi Kaçak Akım Rölesi Nerelerde Kullanılır?
Diğer tip röleler gibi kullanım alanı oldukça geniş olan B tip röleler, doğru akım, yarı doğru akım ve 1000 Hertz’e kadar olacak alternatif akımların bulunduğu her alanda kullanılabilmektedir.
B Tipi Röle ile V-Otomatlar Arasındaki Fark Nedir?
Kaçak akım rölelerinin asli görevine baktığımızda, bu elemanların daha çok hat üzerindeki kaçak akımlara karşı tesisatı ve bağlı unsurları koruduğunu söyleyebiliriz. Ancak hassas yapıları, kısa devre arızalarında da işe yarar bir koruma sağlamaktadır. V-otomatlar ise, sadece kısa devre ve benzer arızalar durumunda enerjinin kesilmesini sağlamaktadır.